Japoniškos arbatos matcha ceremonija, iki 10 žmonių

300

Arbatos ceremonijos trukmė individualiems renginiams 3 val ir ilgiau.

Prieš matcha arbatą patiekiamas japoniškas saldumynas. Ceremonmeisterė pasakoja apie arbatos ceremonijos prasmę, naudojamus įrankius, žaliosios matcha rūšies arbatos naudą sveikatai, apie arbatos ceremonijos ypatumus iš savo asmeninės patirties, metus gyvenant Japonijoje.

Arbatos ceremonijos vyksta:

  • Studijoje „Sakuros kelias“, adresu Senoji g. 2, Didžioji Riešė, Vilniaus rajonas
  • arbatinėje “Arbatos magija”, Vilnius (užsakoma individualiai).
  • užsakovo patalpose visoje Lietuvoje (ne Vilniuje papildomai skaičiuojamas atvykimo mokestis)

Aprašymas

Japoniškos matcha arbatos ceremonija (matcha arbata miltelių pavidalo)

Sėdint ant „tatamių“ arba bambukinių kilimėlių japonišku seiza stiliumi, stebima, kaip ceremonmeisteris paruošia indus ir įrankius ceremonijai, subtiliai, simboliškai juos apvalo, papasakoja apie arbatos ceremonijos ir kultūrinius ypatumus Japonijoje, pasidžiaugia susirinkusiais svečiais,  pavaišina mažu saldumynu, pagiria japonišką arbatą ir primena apie žaliosios arbatos poveikį sveikatai.

Tada kiekvienam svečiui individualiai ceremonmeisteris bambukine šluotele (chasen) suplaka miltelių pavidalo macha rūšies arbatą specialiose keramikinėse pialose (chawan).

Svečias pamokomas, kaip japoniškai padėkoti už suplaktą arbatą, kaip paimti pialą, kaip sušliurpti  arbatą trimis su puse gurkšnio.

Ceremonijos metu demonstruojamas ir puodelio išvalymas, paklausiama, ar buvo skanu ir pasiūloma pakartoti arbatos.

Ceremoniją veda japoniškos arbatos ceremonmeisterė Lietuvoje nuo 2008 m. Kristina Naruševičienė

Japoniškos arbatos ceremonija sugrąžina dėmesį į ČIA IR DABAR, skatina dėkingumą ir nuolankų priėmimą, nuramina mintis. Išvalo visu penkis pojūčius: per ceremonijoje naudojamų indų ir įrankių  stebėjimą – regėjimą; per girdėjimą, kaip verda puodas karšto vandens ir čiurlena į pialą pilamas vanduo – klausą; per macha arbatos miltelių, o paskui pačios arbatos pauostymą – uoslę; per arbatos ragavimą ir jos gėrimą šliurpiant – skonį; per keramikinių pialų ir kitų indų lietimą – lytėjimą.

×
×

Krepšelis